Az EU Tanácsának elnöksége
A soros elnökség intézménye
A Tanács elnökségét félévente más-más uniós tagállam adja. E féléves időszak során minden szinten a soros elnökség vezeti a tanácsi üléseket, így biztosítva a Tanácsban az Unió munkájának folytonosságát.
Az elnökséget betöltő tagállamok hármas csoportokban, az úgynevezett elnökségi triókban szorosan együttműködnek egymással. Az elnökségi triók rendszerét a Lisszaboni Szerződés vezette be 2009-ben. A trió tagjai hosszú távú célokat tűznek ki, és közös programot készítenek, melyben meghatározzák azokat a témákat és lényeges kérdéseket, amelyekkel a 18 hónapos időszak során a Tanács foglalkozni fog. E program alapján a három ország mindegyike elkészíti saját részletesebb féléves tervét.
A jelenlegi triót a francia, a cseh és a svéd elnökség alkotja.
A Tanács elnöksége és annak működése
A Tanács elnöksége és annak működése
Az Európai Unió Tanácsának svéd elnöksége:
2023. január 1. – június 30.
2023 első felében Svédország tölti be az EU Tanácsának elnökségét. Svédország négy prioritást határozott meg a harmadik tanácsi elnöksége alatt végzendő munkához:
- biztonság – egység
- versenyképesség
- zöld átállás és energetikai átmenet
- demokratikus értékek és jogállamiság – az alapértékeink
A svéd elnökség prioritásként kezeli majd az Ukrajnának nyújtott folyamatos gazdasági és katonai támogatást, valamint Ukrajna EU felé vezető útjának támogatását. Figyelmet fordít majd az európai versenyképességre, az ingadozó energiaárak kockázatának csökkentésére, az energiapiac reformjára, a zöld átállásra és a jogállamiság fenntartására.
Egységünk és cselekvési készségünk továbbra is kulcsfontosságú az EU biztonsága, rezilienciája és jóléte szempontjából. Svédország olyan időszakban veszi át az elnökséget, amikor az Európai Unió példátlan kihívásokkal néz szembe. Prioritásaink alapját a zöldebb, biztonságosabb és szabadabb Európa jelenti.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, a svéd elnökség politikai prioritásainak ismertetése, 2022. december 14.
Elnökség rotációban
A Tanács elnökségét nem választják: az egyes országok egymást követve töltik be ezt a tisztet. Ez azt jelenti, hogy méretétől függetlenül minden tagállam sorra kerül.
Ismerje meg a Tanács legutóbbi elnökségeinek főbb prioritásait és eredményeit.
Időrend
A teljes idővonal megtekintése
Az elnökség feladatai
Az elnökség felel a Tanácsban végzett jogalkotási munka előmozdításáért: biztosítania kell az Unió programjának folytonosságát, a jogalkotási folyamatok szabályszerűségét, valamint a tagállamok közötti együttműködést. Feladatai ellátása érdekében az elnökségnek tisztességes, semleges közvetítőként kell eljárnia.
Az elnökségnek két fő feladatköre van:
A Tanács és az előkészítő szervek üléseinek előkészítése és vezetése
A Külügyek Tanácsa üléseinek kivételével az elnökség vezeti a Tanács különböző formációinak és előkészítő szerveinek üléseit. Az előkészítő szervek között vannak állandó bizottságok, mint például az Állandó Képviselők Bizottsága (Coreper), illetve egészen szűk szakterületekkel foglalkozó munkacsoportok és bizottságok is.
Az elnökség gondoskodik a megbeszélések szabályszerű lefolytatásáról, valamint a Tanács eljárási szabályzatának és munkamódszereinek megfelelő alkalmazásáról.
Ezenkívül hivatalos és nem hivatalos találkozókat rendez Brüsszelben és a soros elnökséget betöltő országban.
A Tanács képviselete a többi uniós intézménnyel fennálló kapcsolatokban
Az elnökség képviseli a Tanácsot a többi uniós intézménnyel, különösen a Bizottsággal és az Európai Parlamenttel való kapcsolattartás során. Ebben a vonatkozásban az a szerepe, hogy háromoldalú egyeztetéseken, nem hivatalos tárgyalásokon és egyeztetőbizottsági üléseken megpróbáljon megállapodást elérni jogalkotási javaslatokról.
Az elnökség szorosan koordinál:
- az Európai Tanács elnökével
- az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével
Az elnökség azon túl, hogy támogatja a fenti két hivatalt betöltő személy munkáját, időnként felkérést kaphat arra, hogy bizonyos feladatokat ellásson a főképviselő kérésére, például hogy képviselje a Külügyek Tanácsát az Európai Parlamentben, vagy vezesse a Külügyek Tanácsának ülését, amikor az a közös kereskedelempolitikával kapcsolatos kérdéseket vitat meg.
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
#COREPERII | This week’s Ambassadors meeting agenda. #EU2023SE pic.twitter.com/3jP0WxdFG7
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
#COREPERI | This week’s Ambassadors meeting agenda. #EU2023SE pic.twitter.com/lz2EDitH4Z
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
🪙 #Ecofin | As chair of this year’s first Economic and Financial Affairs Council meeting in Brussels, Sweden’s Minister for Finance @ElisabethSvan underlined that Sweden is taking over the Presidency at a time of great uncertainty. More: t.ly/qaz4 #EU2023SE pic.twitter.com/FFH7JA877u
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
“Today, Ukraine will get the first 3 billion euro out of the 18 billion euro in financial support that we agreed on in December. Continued support for Ukraine will be a top priority for the Swedish presidency, in Ecofin and beyond." – Minister for Finance @ElisabethSvan #EU2023SE pic.twitter.com/lGIwpk5k0U
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
#Ecofin | Press conference with Minister for Finance @ElisabethSvan and EU Commissioner @VDombrovskis #EU2023SE twitter.com/i/broadcasts/1…
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
Follow the joint press conference with @SwedishPM and @EP_President @Europarl_EN @Europarl_SV. twitter.com/i/broadcasts/1…
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
Our priorities aim to help make Europe greener, safer, and freer - @SwedishPM presenting the programme of #EU2023SE at the European Parliament this morning. Read his full remarks here: swedish-presidency.consilium.europa.eu/en/news/speech… pic.twitter.com/VBrUd6JpLh
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
🪙 #Ecofin | Statement by Minister for Finance @ElisabethSvan ahead of today’s Economic and Financial Affairs Council #EU2023SE pic.twitter.com/AHYvHrl7zq
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
#EU2023SE |Starting now! Follow @SwedishPM presentation of the programme of the Swedish Presidency of the Council to the European Parliament. twitter.com/i/broadcasts/1…
Swedish Presidency of the Council of the EU@sweden2023eu
The @swedishpm will present the programme of the Swedish Presidency of the Council to the European Parliament. Watch it live here: swedish-presidency.consilium.europa.eu/en/news/follow… Starting at 09.00. pic.twitter.com/NsVsiNzw2c
Kövesse az elnökséget:
A Tanács soros elnökségei 2024-ig
Spanyolország: 2023. július – december
Belgium: 2024. január – június
Magyarország: 2024. július – december
Kapcsolódó dokumentumok és kiadványok:
Forrás: https://www.consilium.europa.eu/hu/council-eu/presidency-council-eu/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése