2020. május 13., szerda

Kérdések a Polgármesterhez 2020.05.13.

Kérdések a Polgármesterhez
2020.05.13.

Simonfai Közös Önkormányzati Hivatal
Bárdudvarnoki Kirendeltsége
Bárd utca 36.
info@simonfaihivatal.hu
Mester Balázs polgármester úr részére

Tisztelt Polgármester Úr!

Megkérjük, legyen szíves tájékoztatni, hogy a rendkívüli jogrend március 11-diki bevezetése óta polgármesterként milyen intézkedéseket tett!
Külön kérjük, hogy a felső buszmegállónál és az óvodában történt fakivágásokról szíveskedjen tájékoztatni, mi volt ezeknek az indoka.
Az új polgármesteri hivatal miért nem készült el időre, miért kellett a kirendeltségnek beköltözni a Faluházba? Mennyi plusz költséget jelent a késedelem, milyen pénzből lesz fizetve? Milyen kötelezettségei vannak a kivitelezőnek késedelmes átadás esetén? Mikorra várható az épület átadása?
Ha a Faluházban elfér a hivatali kirendeltség, mi indokolta új épület megépítését?
Kérjük, tájékoztasson, hogy a járványügyi vészhelyzet miatti állami elvonások hogyan, milyen mértékben érintik az önkormányzati költségvetést és milyen változtatásokat tervez?
Emlékeztetjük, hogy előző levelünk kérdéseire ezidáig nem kaptunk választ. Kérjük, hogy a rendkívüli jogrend adta lehetőséggel élve egyszemélyi döntéssel szíveskedjen Makai Pétert meghívni a megüresedett külsős bizottsági tagsági helyre és döntsön
a közösségi költségvetés mértékéről!
A falu ügyeivel kapcsolatos kérdéseinket és a közérdeklődésre számot tartó válaszait a bárdudvarnokiak lehető legszélesebb köréhez eljuttatjuk!

Bárdudvarnok, 2020. május 13.

Jó munkát és jó egészséget kívánunk:


Ambrus Zoltán, Andor István s.k.
tartalékos települési képviselők


2020. május 9., szombat

The EU mean Peace - ‪#‎EuropeDay‬

The EU mean Peace / ‪#‎EuropeDay‬
az európai béke, egység és szolidaritás ünnepe

The EU means Peace!
Ma
(május 8-án) 75 éve ért véget a II. világháború Európában.
Ahogy egyre kevesebben élnek már azok közül, akik a világháború borzalmait átélték, úgy lesz egyre fontosabb, hogy emlékezzünk történeteikre, megőrizzük emlékeiket, közös európai történelmünket, és tanuljunk a hibákból.

***
5 évvel a háború befejezése után, 1950. május 9-én Robert Schuman francia külügyminiszter olyan új politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel Európa számára, amely lehetetlenné teszi a háborút a kontinens országai között.
Május 9-én ünnepeljük a Schuman-nyilatkozat 70. évfordulóját, amely
az
európai béke, egység és szolidaritás ünnepe.
70 év béke 🕊 és szolidaritás 💙 Európában.
#ThisIsTheEU 
🇪🇺




Ma van a #EuropeDay.
A Schuman-nyilatkozat 70 évfordulóját jelöli, amely egy kiindulási pont volt az Európai Unió felé, ahogy ma tudjuk:
" Európát nem lehet egy csapásra felépíteni, sem pusztán valamely közös szerkezet kialakításával integrálni. Konkrét megvalósításokra, de mindenekelõtt a tényleges szolidaritást megteremtésére van szükség."
Csak az egység és a szolidaritás szellemén keresztül tudjuk fenntartani az európai projektet. És ez a szellem végül segít nekünk legyőzni azt a láthatatlan ellenséget, amely ma az egészségünket és a megélhetés fenyegeti.
🇪🇺 Együtt erősebbek vagyunk!


A Schuman-nyilatkozat – 1950. május 9.

https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/europe-day/schuman-declaration_hu

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én tárta a világ elé tervét, amely később a Schuman-nyilatkozatként vált híressé. Schuman azt javasolta, hogy az alapító tagállamok (azaz Franciaország, Nyugat-Németország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Luxemburg) szén- és acéltermelésüket rendeljék egy közös főhatóság, az Európai Szén- és Acélközösség alá.
Az ESZAK volt az első nemzetek feletti európai intézmény, amely ma az „Európai Unió” néven ismert.

Történelmi háttér

Európa nemzetei 1950-ben még mindig az 5 évvel korábban véget ért második világháború pusztításait próbálták kiheverni.
Az európai kormányok célja az volt, hogy elkerülhető legyen még egy ilyen tragikus háború. Úgy vélték, a szén- és acélipar közös ellenőrzése révén a történelmi riválisok, azaz Franciaország és Németország közötti háború „nemcsak elképzelhetetlen, hanem gyakorlatilag is kivitelezhetetlen lenne” (idézet a nyilatkozatból).
Úgy gondolták (helyesen), hogy a gazdasági érdekek egyesítése növelné az életszínvonalat, és hozzájárulna egy egységesebb Európa létrehozásához. Az ESZAK-tagság nyitva állt a többi ország előtt is.

Fontosabb idézetek

  • „A világbékét csak úgy lehet megőrizni, ha az azt fenyegető veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket teszünk.”
  • „Európát nem lehet egy csapásra felépíteni, sem pusztán valamely közös szerkezet kialakításával integrálni.” Konkrét megvalósításokra, de mindenekelõtt a tényleges szolidaritás megteremtésére van szükség.”
  • „A [szén- és acél]termelés egyesítése […] megváltoztatná ezeknek a hosszú idő óta hadifelszerelések gyártásának szentelt vidékeknek a sorsát, amelyek a fegyverkezés legelső áldozatai voltak.”

Teljes szöveg

A világbékét csak úgy lehet megőrizni, ha az azt fenyegető veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket teszünk.
Az, amivel egy jól szervezett és életteli Európa hozzá tud járulni a civilizációhoz, elengedhetetlenül szükséges a békés kapcsolatok fenntartásához. Franciaország, amely több mint húsz éve magára vállalja az egyesült Európa bajnokának szerepét, mindig is a béke szolgálatát tekintette legfőbb céljának. Európa egyesülése nem valósult meg, és beköszöntött a háború időszaka.
Európát nem lehet egy csapásra felépíteni, sem pusztán valamely közös szerkezet kialakításával integrálni. Konkrét megvalósításokra, de mindenekelõtt a tényleges szolidaritást megteremtésére van szükség. Az európai nemzetek összefogásához szükség van arra, hogy Franciaország és Németország között megszűnjön az évszázados ellentét.
Bármihez is fogunk, annak elsősorban e két országra kell vonatkoznia.
E célból a francia kormány egy behatárolt, ám jelentős kérdésre vonatkozó azonnali, konkrét lépést javasol.
A francia kormány javaslata, hogy a francia és német szén- és acéltermelést együttesen egy közös Főhatóság ellenőrzése alá helyezzék, egy Európa más országai előtt is nyitva álló szervezet keretein belül. A termelés egyesítése azonnal biztosítaná a gazdasági fejlődés valós közös alapjait, az európai szövetség első lépését, és ezáltal megváltoztatná ezeknek a hosszú idő óta hadifelszerelések gyártásának szentelt vidékeknek a sorsát, amelyek a fegyverkezés legelső áldozatai voltak.
Az ily módon a termelésben kialakuló szolidaritás világossá teszi, hogy ettől kezdve bármiféle háború Franciaország és Németország között nemcsak elképzelhetetlen, hanem gyakorlatilag is kivitelezhetetlen lenne. A termelés ily módon megvalósuló erőteljes egysége, amely minden, szabad akaratából csatlakozni kívánó ország előtt nyitva áll, és amely a tagállamoknak az ipari termeléshez szükséges alapvető anyagokat egyenlő feltételek mellett fogja biztosítani, megveti a gazdasági egység tényleges alapjait.
A termelés az egész világ rendelkezésére áll majd megkülönböztetés vagy kirekesztés nélkül, annak érdekében, hogy hozzájárulhasson az életszínvonal emeléséhez és a békés tevékenységek fejlesztéséhez. Az erőforrások bővülésének köszönhetően Európa képes lesz arra, hogy egyik alapvető feladatának, azaz az afrikai kontinens felvirágoztatásának megvalósítására törekedjék. Ily módon egyszerűen és gyorsan megvalósul a gazdasági közösség megalapításához szükséges érdekegyesítés, ami a hosszú ideig véres konfliktusok által megosztott országok közötti szélesebb körű és mélyebb gyökerű közösség magját veti el.
Az alapvető termelés összevonása és egy új, Franciaországra, Németországra és a csatlakozó országokra nézve kötelező érvényű döntéseket hozó Főhatóság létrehozása következtében e javaslat az elsõ konkrét alapot jelenti az európai szövetség számára. Ez pedig nélkülözhetetlen a béke megóvása érdekében. A francia kormány kész arra, hogy az itt felvázolt célok megvalósítása érdekében a következő alapokról kiindulva tárgyalásokat kezdjen.
A közös Főhatóság feladata lesz, hogy a lehető legrövidebb időn belül megvalósítsa a termelés modernizációját és minőségének javítását, a francia és a német piacon, illetve a szervezethez csatlakozó országok piacain azonos feltételek mellett kínálja a szenet és az acélt, a más államok felé irányuló közös export fejlesztését és az érintett iparokban dolgozó munkaerő életfeltételeiben jelentkező fejlődés kiegyenlítését.
Annak érdekében, hogy e célkitűzéseket a tagállamok jelenlegi, nagyon eltérő termelési feltételeiből kiindulva megvalósítsák, javasolt, hogy bizonyos átmeneti intézkedéseket bevezessenek, így például készítsenek termelési és befektetési tervet, dolgozzanak ki egy árkiegyenlítő rendszert, és hozzanak létre egy átszervezési alapot a termelés racionalizálásának megkönnyítése érdekében. A tagállamok közötti forgalomban a szén és az acél minden vámjellegű kötelezettségtől mentesen és azonos szállítási feltételekkel áramolhat. Fokozatosan kialakulnak azok a feltételek, amelyek a termelés lehető legracionálisabb elosztását spontán módon, a legmagasabb termelékenységi szint mellett valósítják meg.
A nemzetközi kartellekkel ellentétben, amelyek a nemzeti piacok felosztására és a versenyt korlátozó gyakorlatokkal és a magasan tartott profitokkal azok kihasználására irányulnak, a tervezett szervezet a piacok egyesítését és a termelés kiszélesítését biztosítja majd.
A fent leírt alapvető elvek és kezdeményezések az államok által aláírandó szerződés tárgyát képeznék, amelyet azok parlamentjei ratifikálnának. A megvalósítás lépéseinek pontosítása céljából feltétlenül szükséges tárgyalásokat közös akarattal kijelölt döntőbíró közreműködése mellett szervezik meg, akinek feladata az lesz, hogy biztosítsa, a megállapodások megfelelnek az alapelveknek, illetve feloldhatatlan ellentét esetében döntsön az alkalmazandó megoldásról.
A közös Főhatóság független, a kormányok által paritásos alapon kijelölt személyekből áll, akik közül közös megegyezés alapján a kormányok kiválasztják az elnököt. Az elnök határozatai végrehajthatóak Franciaországban, Németországban és a többi, a rendszerhez csatlakozó államban. A Főhatóság határozatai elleni fellebbezési lehetőség biztosítása érdekében megteszik a megfelelő intézkedéseket. Az Egyesült Nemzetek Szervezete egy képviselőjét kirendeli a Főhatóság mellé, azzal a megbízatással, hogy évente kétszer készítsen nyilvános jelentést az ENSZ számára, amelyben beszámol az új szervezet működéséről, többek közt a kijelölt békés célok tiszteletben tartásáról..
A Főhatóság létrehozása semmilyen módon nem lesz sérelmes a vállalati tulajdonviszonyokra nézve. Feladatai gyakorlása közben a Főhatóság figyelembe veszi a Nemzetközi Ruhr-hatóságra ruházott hatáskört, illetve Németország bármilyen jellegű kötelezettségeit, mindaddig, amíg azok fennállnak.
Kapcsolódó weboldalak
Letöltések