2015. június 19., péntek

Településrészi Tanácskozás 2015.február 12.

Bárdudvarnoki Településrészi Tanácskozás 2015.február 12.

Előzmény: Berkesi Gyula több bárdudvarnoki lakóval 2014-ben javaslatot tett, és kérte a bárdudvarnoki önkormányzat képviselő-testületét, hogy hozzák létre a Bánya - Lipótfa - Zsippói Részönkormányzatot, ami az önkormányzat hivatalos része lett volna. A képviselő-testület a polgármester javaslatára nem járult hozzá a részönkormányzat létrehozásához, hanem helyette a Településrészi Tanácskozást megalakításáról döntött, ami egy informális szervezet, nem része az önkormányzatnak, és nincsenek a törvény által meghatározott és garantált jogai. (a. szerk.)


Feljegyzés
Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete által összehívott„Településrési Tanácskozáson” elhangzottakról
A Képviselő-testület 119/2014sz. határozata alapján, 2015.február 12-én, meghívó szerint, zártkörű tanácskozás volt, a bárdudvarnoki Általános Iskola hivatalos helyiségében.
Jelen voltak: a mellékelt jelenléti ív szerint.
A tanácskozás menete:
- Mester Balázs polgármester üdvözli a megjelenteket, megnyitja a tanácskozást. Ismerteti a tanácskozás célját, mely az információcsere, a helyi kommunikáció javítását szolgálhatná.
Átadja a szót Berkesi Gyulának a téma felvetőjének.
- Berkesi Gyula felolvassa a 119/2014sz határozatot, mely szerint a T. T. informális jellegű, szerepe pusztán önmaga működésére irányuló, a Képviselő-testület munkájára vonatkozóan nem döntéshozó, kifejezetten a településrészek helyi gondolatainak megfogalmazása és a döntéshozók elé vitelének egyik színteréül szolgálhat.
- Felvetése indokául elmondja, hogy a Bárdudvarnokhoz tartozó településrészek, történetük eredményeként, különböző, sajátos érdekviszonyokkal rendelkeznek. Ezen érdekek megfogalmazása helyben lehetséges, megvalósulásuk azonban csak önkormányzati együttműködés útján történhet. A T. T. célja lehetne egyfajta, párbeszéd, közbeszéd, mint stílus, színvonalának emelése.
- Az első tanácskozás fő céljaként, tisztázni kellene a T. T. működésének alapelveit.
Ezt követően kéri a jelenlévőket, hogy szóljanak hozzá az eddig elhangzottakhoz.
- Hozzászólás nem történt.
- Berkesi Gyula felolvassa javaslatát a T. T. működési rendjét illetően.
Az alábbiak szerint:
1. A T. T.-be való delegálást a Képviselő-testület végzi a településrészek állandó lakói közül.
2. A T. T. a vonatkozó határozat értelmében félévenként kerül összehívásra.
3. A T. T. összehívását bármely településrész legátusa kezdeményezheti.
4. A T. T. összehívása személyre szóló meghívó útján.
5. A T. T. tanácskozásain helyben felvett jkv-t, vagy feljegyzést, emlékeztetőt fogalmaz meg, melyet a helyszínen hitelesít.
6. A T. T. kéri a Képviselő-testületet, hogy a döntéseik előkészítésének időszakában az adott témakörben, szóban és írásban, az adott témakörben véleményének hangot adhasson a helyben lehetséges nyilvános fórumokat igénybe véve. Ennek érdekében tájékoztatást kér.
7. Kapcsolat:
- Elektronikus úton,
- levél, távbeszélő, stb.
Berkesi Gyula kéri a jelenlévők véleményét, hozzászólását.
- Ördögh Gyöngyi felveti: Kik és milyen megfontolásból delegálják a T.T. tagjait?
- Őze István szerint a T.T. feladat lehetne, hogy javaslatot tegyen a „mit és miért”- ekre.
- Tóth János szerint a választott Képviselő-testület a törvényeknek megfelelően működik. Információs nehézségek vannak ugyan, ezért e területen jobbító szándékra van szükség. Dolgunk, hogy segítsük az információcserét. Gitt egyletben nem hajlandó részt venni! Nincs szükség a döntések fitymálására, valamint arra, hogy mindenbe beleüssük az orrunkat.
- Váldi László szerint: Tartson a Képviselő-testület a településrészeken kihelyezett testületi üléseket.
Többen közbevetik, hogy nincs olyan közösségi tér a kérdéses településrészeken, hogy a javaslat megvalósítható lehessen.
- Huszár Ervin javasolja, hogy önkénteseket kell találni, akik mintegy „szócsőként” elősegítik az információcserét. Javasolja a tanácskozást negyedévente megtartani. A döntések előkészítése időszakában mindenképpen. Egyetért abban, hogy jkv.-et vagy feljegyzést mindenképpen készíteni kell.
- Őze István az óvoda építésével kapcsolatban kifogásolja az építészeti stílusok keveredését, valamint a faburkolatú támfallal kapcsolatban kinyilvánítja azon véleményét miszerint. Négy éven belül újra kell építeni. Kritikával él a közhasznú munkával kapcsolatban. Munkaszervezés, irányítás, munkafegyelem terén lát hiányosságokat.
Többen közbe szólnak, hogy Ő sem tudna jobb eredményt elérni.
- Mester Balázs polgármester szerint a munkások erkölcsi állapotán, a munkához való viszonyukon, jelen lehetőségek birtokában, nem tudnak változtatni. Megemlíti, hogy előfordult amikor Őt, valamint a munkavezetőt is, tettlegességgel is fenyegették.
- Macsinga József javasolja, hogy saját településrészeink gondjaival foglalkozzon a T.T. Megemlíti a dadai kátyúk és útviszonyok áldatlanságát. Javasolja, hogy a Képviselő-testület tagjai szervezzék meg a kétoldalú információt.
- Dr. Gömöri Katalin Képviselő asszony javasolja, hogy a településrészeket rendeljék képviselőkhöz. Ő szívesen vállalja Olajhegy képviseletét.
- Mester Balázs polgármester elmondja, hogy dr. Gömöri Katalin javaslata kipróbáltatott és eredménytelennek bizonyult, ezért keressük az új utat.
- Rácz János javasolja, hogy most az irányokat, a szükségleteket, a tanácskozások gyakoriságát beszéljük meg. A településrészeknek más és más problémáik vannak. Célszerű lenne e gondokat összegyűjteni, rendszerezni és a következő tanácskozásokat témakörökhöz rendelve kellene megtartani.
- Többen egyetértően helyeselnek.
- A tanácskozás átalakul kötetlen beszélgetéssé, melynek során, helyi út problémák kerülnek megemlítésre.
- Egy hozzászóló felveti, hogy nincs szükség „árnyékkormányra”!
- Mester Balázs polgármester megállapítja, hogy a tanácskozás hasznos volt és javasolja, hogy Berkesi Gyula a továbbiakban is tekintse szívügyének a T.T. továbbvitelét. Többen helyeslik.
Időpont kijelölés nem történik. A kapcsolattartásra az Önkormányzat elektronikus rendszerén keresztül történik megállapodás.
Jelen feljegyzés Berkesi Gyula helyszínen készült vázlata alapján készült, mely természetszerűen szubjektív, ezért kérek kiegészítéseket, véleményeket a T.T.-on résztvevőktől, a történeti hitelesség érdekében.
Melléklet: Jelenléti ív.
Következtetések, javaslatok.

Berkesi Gyula s. k.

--- * ---
Következtetések, javaslatok

A Településrészi Tanácskozás igényével én fordultam a Képviselő-testülethez, akik felvetésemet, vonatkozó határozatukban támogatták. Az első alkalommal megtartott tanácskozás után az alábbi következtetéseket kell, kötelességszerűen, önkritikusan levonnom:
- Bevezetőmben nem sikerült kellő részletességgel, közérthetően ismertetnem a T.T. célját, lényegét, a jövőbeni szerepét.
Feltehetőleg ezért volt néhány olyan élű hozzászólás, mely a T.T-t mintegy ellenzéki, gitt egyleti, árnyék kormány titulussal illette.
- Valószínűleg írásos dokumentumban kellett volna a delegáltakat előre tájékoztatni a T.T. céljáról, valamint napirendi pontokat meghatározva, jobban mederben tartani a tanácskozást. A következő alkalommal, (ha lesz ilyen) mindenképpen kell napirendi pontot meghatározni. Maximum három téma!
Javaslom:
- Jelen írásaim eljuttatását a T.T. be delegáltak részére.
- Delegátusok felkérése a településrészek javaslatainak, ötleteinek, fejlesztési terveinek, gondolatainak összegyűjtésére.
Mindezek birtokában,… ha a Képviselő–testület alkalmasnak, szükségesnek ítéli, akkor hívja össze a T.T. második félévi találkozóját a lipótfai közösségi térben.
Lipótfa, 2015-06-12
Berkesi Gyula

--- * ---

Jelenléti ív
Településrészi Tanácskozás
bárdudvarnoki Általános Iskola, 2015.február 12.
1.     Öze Rajmund
2.    Péter Gabriella Bárd ltp. 115.
3.    Páhoki József
4.    Ördögh Gyöngyi Bárdibükk 20/2
5.    Dr. Gömöri Katalin Olajhegy 7.
6.    Mester Balázs Bárdibükk 28.
7.    Takácsné Paréj Beáta Bárd 116.
8.    Bali János Kaposszentbenedek 18.
9.    Tóth János Bánya 25/A.
10.  Horváth István Bárd 89.
11.   Kovács Árpád Bánya 58.
12.  Horváth Mihály Csermány 4.
13.  Csatos János Bárdibükk
14.  Rácz János Lipótfa
15.  Juszt András Zsippó
16.  Krisztea Sándor Ksztbenedek 59.
17.  Váldi László Csokonai u. 12.
18.  Virág László Szendpuszta 12.
19.  Mettner Zoltán Nagypuszta 25.
20. Tomisáné Bene Gyöngyi Váci M. u. 34.
21.  Macsinga József Kaposdada
22.  Őze István Lipótfa 15.
23.  Huszár Ervin Kaposdada 34.
24. Berkesi Gyula Lipótfa
25. Árvai Ákos Cseberki

--- * ---








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése