2015. december 28., hétfő

Keeelleeemeees Ünneeepeeekeeet!

Keeelleeemeees Ünneeepeeekeeet kíván
Bárdudvarnok Önkormányzat Nyája





Forrás: BÁRDIAK csoport  https://www.facebook.com/groups/188178224526490/
https://www.facebook.com/groups/188178224526490/permalink/1163425443668425/
   
Dorka Han
december 27., 10:00
Keeelleeemeees Ünneeepeeekeeet kíván Bárdudvarnok Önkormányzat Nyája!
Gyula Csizmadia Ebből is látszik, milyen szuper helyen lakunk, itt már a birkák is tudnak írni.
Gábeli Csaba Talán birkák vannak az önkormányzatnál? grin hangulatjel
Gyula Csizmadia Légy szíves olvasd el újra és próbáld meg értelmezni. A humort is érteni kell!
Gábeli Csaba Szerinted miért raktam a végére: grin hangulatjel jelet?


***
Tegnap kezdődött a múlt...

van egy ország
                      
                                egy (nép)szavazás margójára

van egy ország
ahol lakom
semmi ágán
lógó
flakon
van egy város
ahol élek
ahány test épp
annyi
lélek
ahány lélek
annyi
lom is
utcára tett
fájdalom is
itt egy kiságy
ja de
édi
ott egy ülve
alvó
dédi
kibelezett
öreg szekrény
arcokat be-
futó
repkény
bontott ajtó
kilincs nélkül
földönfutók
bilincs nélkül
áll a posztos
mint a nádszál
bokáig le-
rohadt
lábszár
itt egy szép könyv
ott egy labda
ez még bor de
ez már
abda
nem az összes
csak a nagyja
aki tűri
aki hagyja
aki tűrte
aki hagyta
nem az összes
csak a nagyja
vasárnap volt
ahogy mindig
felöltöztek
ahogy illik
csupa dolgos
derék polgár
egy se ruszin
egy se
bolgár
olyan szépek
hogy az csuhaj
egyik bérlő
másik
tulaj
kitűnőre
szerepeltek
álmukban sem
szemeteltek
nem engedték
hosszú
lére
elindultak a mi-
sére
kukákat se
borogattak
kutyákat se
kurogattak
mise után
leszavaztak
bezabáltak
be is
basztak
pöri volt tán
isler is
jóllakott az
isten is
nem az összes
csak a nagyja
aki tűrte
aki hagyta
aki tűri
aki hagyja
nem az összes
csak a nagyja
rajtam is múlt
rajtam múlt
tegnap kezdő-
dött a múlt                      
elkezdődött
vége van
borzalom és
béke van
semmi ágán
lógó
flakon
van egy ország
ahol
lakom
nevezd nevén
szolgáld
vakon
ma még bölcső
ma már
vagon



in: ezt is el (Magvető, 2013)


Olvass tovább: http://www.erdosvirag.hu/versek/van-egy-orszag/


2015. december 20., vasárnap

Élelmiszer csomag


Kedves Bárdiak!
Aki úgy gondolja, hogy az önkormányzattól kapott karácsonyi csomagját (amit mindenki kap), felajánlaná szegényebb családoknak, hogy örömet szerezzen vele,vagy tud a környezetében ilyen családról, akkor írjon, vagy hívja a 686-101 telefont
.


Amiről szó van
Értesítés - élelmiszercsomag

2015. december 15., kedd

Közmeghallgatás 2015.12.17

Közmeghallgatás 2015.12.17

Úgy látszik a 2. napirendi pont szerint, a polgármester kihátrál a képviselő-testülete mögül. Eddig nyilvános helyen, – ha kellett, ha nem –, megvédte őket. Az más kérdés, hogy szűkebb körben kifejezte a testülettel szembeni elégedetlenségét. Úgy látszik, jelentős feszültségek vannak a testületben.

Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2015. december 17. napján (csütörtök) 17: 00órakor a Bárdudvarnoki Községházán (Csokonai utca 9.) Közmeghallgatással egybekötött, nyílt képviselő-testületi ülést tart.
NAPIRENDI PONTOK:
1.   Beszámoló az Önkormányzat 2015. évi működéséről, tevékenységéről Előadó: polgármester
2.   Beszámoló a képviselők által a 2015. esztendőben végzett tevékenységről Előadók: Herzsenáth Melinda, alpolgármester, dr. Gömöri Katalin, Nezdeiné Mozsgai Zsuzsanna, Őze Rajmund, Páhoki József, Takácsné Paréj Beáta képviselők
3.   Beszámoló a falugondnoki szolgálat 2015. évi tevékenységéről Előadó: Szecsődi Tibor, falugondnok
4.   Tájékoztató Bárdudvarnok 2015. évi közbiztonsági helyzetéről Előadó: Illés Norbert, rendőr alezredes
5.   Egyebek
Bárdudvarnok, 2015. december 11.

Tisztelettel: Mester Balázs polgármester

Forrás: Nyilvános Házhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=478343002351928&set=a.295730220613208.1073741832.100005286972354&type=3&theater

2015. december 4., péntek

József Attila Bárdudvarnokon

József Attila Bárdudvarnokon


A BKH2015 bejegyzése, Forrás:
http://bkh2015.blog.hu/2015/12/03/jozsef_attila_bardudvarnokon


December 3. József Attila halálának napja.
10 évvel ezelőtt volt József Attila (anyja neve: Pőcze Borbála) születésének 100. évfordulóján megrendezett Emlékév zárásaként a Bárdudvarnok – Bárdibükk-i Goszthony Kúria - Nemzetközi Üveg Alkotótelep – cooltour pincéjében Földes László Hobó József Attila estje, Tudod, hogy nincs bocsánat címmel.
Az Üveges Mikulás és Szent Borbála – többek között az üvegesek védőszentje – napján volt üvegfúvás, disznóvágás, és a József Attila-est.
Az előadás a 2008-ban indult Bárdudvarnoki Kulturális Hét előzményének tekinthető.
A bárdudvarnokon elhangzott előadás a Hobó archívumban megtekinthető: http://hoboarchivum.hu/portfolio/tudod-hogy-nincs-bocsanat/
https://goo.gl/photos/d28Gwr8T7u2mUVm67



https://picasaweb.google.com/110222945714340280527/JozsefAttilaBardudvarnokon?authuser=0&feat=directlink

József Attila Bárdudvarnokon


2015. december 3., csütörtök

Értelmiség a lét minimumán: diplomás kukázók

Értelmiség a lét minimumán: diplomás kukázók


A kulturális szféra közalkalmazottainak nyomora szinte láthatatlan, rajtuk kívül alig érzékeli valaki, miközben helyi közösségekben munkájuk sokszor esszenciális. Munkatársaink érdeklődésére kiderült: a művelődésszervezőknek, könyvtárosoknak egyre több és fontosabb a dolguk, de közben közülük sokan nyugdíjas szüleik segítségére szorulnak. Már ha kitartanak, és nem hagyják el az országot. A humán tőke kivándorol – figyelmeztet érdekképviseletük.
Gulyásné Rózsahegyi Gyöngyi azt mondja, neki könnyű, ő hobbi­könyvtáros. Ezért nevét és arcát is vállalva hajlandó beszélni arról, milyen körülmények között élnek a közgyűjteményi alkalmazottak. A munkát főállásban végzi ugyan a pécsi Apáczai Nevelési Központ (ANK) bibliotékájában, 32 éve van a pályán, de nem a havi nettó 120 ezerért csinálja, hanem mert szereti.
Gulyásné Rózsahegyi Gyöngyi  arcát adja közös panaszukhoz
Gulyásné Rózsahegyi Gyöngyi arcát adja közös panaszukhoz
Laufer László / Népszabadság
Férje vállalkozó, viszonylag jó jövedelemmel, így Gyöngyi alacsony keresetét nem sínyli meg a család. Az asszony az ANK könyvtárában dolgozó 11 munkatársától és a városban másutt szolgáló kollégáktól ismeri azonban szakmája napszámosainak anyagi gondjait. Például azt is, hogy a könyvtárosok minden korábbi béren felüli juttatását megszüntették az elmúlt tíz évben.
Régen oda már az évi ötezer forintos ruhapénz, a cafeteria vagy az a húszezer forint, amit évente könyvvásárlásra kaptak.
Az ANK jól dolgozó könyvtárosait viszont minden decemberben megjutalmazzák 20 ezer forinttal. Hogy ezt a pénzt mindenki mennyire várja, mennyire tervez vele, arról megható verset, sőt drámát lehetne írni.
A közgyűjtemények (könyvtárak, levéltárak, múzeumok) és a művelődési házak dolgozóinak a Medgyessy-kormány 2002-es nagy közalkalmazotti béremelése óta érdemben nem nőtt a jövedelmük. A 2008-as, csekély mértékű emelést mára régen elnyelte az infláció, a 2002-es vagy 2008-as fizetések ma reálértéken jóval kevesebbet érnek, mint 7 vagy 13 évvel ezelőtt.
Valamivel több, mint 15 ezer ember dolgozik ezen a területen – tekintélyes a leépülés a rendszerváltás óta, amikor még mintegy 40 ezren voltak. Ahogy a létszám csökken, úgy gyarapodnak az egy emberre jutó feladatok. Akad jó pár olyan integrált könyvtár, művelődési ház, helytörténeti gyűjtemény is kisebb településeken, ahol minden munkát egy-két ember végez.
Fotó: Laufer László / Népszabadság
A lapunk által megkérdezettek közül Gulyásnén kívül senki sem vállalta nevét, arcát. Egyik beszélgetőtársunk 33 éve dolgozik Zalaegerszegen a megyei (jelenleg városi) könyvtárban, 1989-ben felsőfokú szakképesítést szerzett könyvrestaurátorként, ő végzi ezt a munkát a megye összes közgyűjteményében. Immár nyolc éve nettó 89 ezer forintot visz haza, a béren kívüli juttatások (ebédjegy, hozzájárulás munkaruhához, beiskolázási támogatás, üdülési hozzájárulás, szerény jutalomkeret) lassan eltűntek az összeg mellől – a zalai közintézményeknek már nem telik ilyesmire. A gyógyszereit – mivel neki nem telne rájuk – 76 éves édesanyja váltja ki rendszeresen a hónap elején a nyugdíjából, sok más kollégáját is idős szülei segítik.
„Hatalmas csend vesz körül bennünket, ha szó van a kultúráról, akkor szavalnak róla vagy szoborállí­tási vitákat kezdeményeznek. A fiatalok, akik ezt a szakmát tanulták, rögtön elmennek Németországba. Én már nem indulok neki, hová mennék 54 évesen.”
A „dolgozói szegénység” élő példáit felvonultató szféra régóta esedékes bérrendezését elvben a kulturális államtitkárság is támogatja, de a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövő évi költségvetésben sem talált megfelelő forrásokat. A problémát a kormány a teljes kulturális területre kiterjedő életpályamodell kidolgozásával szeretné megoldani, ennek bevezetése azonban további éveket igényel.
87 százalék
A területen dolgozók 87 százaléka egy fillérrel sem kap többet, mint amit a 2008 óta érvényben lévő bértábla számukra garantál. Pedig a mostanáig utolsó, azaz a hét évvel ezelőtti béremelés hatásait már régen elnyelte az infláció.
Sándor egy tiszántúli közgyűjtemény muzeológusa, 35 éves, a feleségével két kisfiút nevelnek. Egyetemet végzett, korábban tanár volt, a jelenlegi munkahelyén nyolc éve dolgozik, a beosztása öt éve muzeológus. A havi fizetése nettó 128 ezer forint, ezenkívül jár neki havi 8 ezer forint élelmiszer-utalvány. Habár a feleségével már régen nem pályakezdők, nyugdíjas szüleiktől havi 10-20 ezer forintot kapnak, hogy „túléljék" a hónapot. Arra a kérdésünkre, hogy mi tartja a muzeológus pályán, Sándor azt válaszolta: a tanári munka nem neki való, ellenben muzeológusként kutathat, előadásokat tarthat konferenciákon, kreatív munkát végezhet, és sokszor lenyűgöző értékek veszik körül. Érdeklődésünkre, hogy muzeológusként megfelelő munkajogi védelmet élveznek-e, Sándor visszakérdezett:
„Munkajogi védelem? Ezen röhögnöm kell."
Majd hozzátette: erősíteni kellene a munkajogi védelmet, de egyáltalán nem biztos, hogy ez a teljes közművelődési szférát jellemzi, mindenre nincsen rálátása.
Hoppál Péter kulturális államtitkár pár hónapja azt nyilatkozta lapunknak, hogy a kétségtelen szűkölködés ellenére is „mindössze 500 ember kénytelen a 2008-as bértábla szerinti fizetésén tengődni", a többiek részesülnek valamilyen szerény mértékű bérkiegészítésben, és részben ez indokolta a jövő évi béremelés elmaradását is. A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) viszont saját felméréseire hivatkozva vitatja ezt az adatot. Szerintük a területen dolgozók 87 százaléka csak a bértábla által előírt összeget kapja. A két számítás közötti különbséget a szakszervezet szerint az magyarázhatja, hogy a minisztériumi felmérés beszámíthatja a családi pótlékot, vezetői pótlékot, illetve az egykulcsos adó bevezetése miatti bérkompenzációt is a bértáblától való eltérések közé.
Láthatóan komoly igény van Gulyásné Rózsahegyi Gyöngyi (jobbra) és kollégái munkájára
Láthatóan komoly igény van Gulyásné Rózsahegyi Gyöngyi (jobbra) és kollégái munkájára
Laufer László / Népszabadság
A valóság kijózanító. Sok közművelődésben dolgozó alig meri bevallani önmagának, mennyit is kell dolgoznia kevés fizetéséért. Ez derült ki egy Egerhez közeli kis faluban, ahol a volt művelődési ház – ma Integrált Közösségi Szolgáltató Központ – egyik munkatársa először azt mondta: tulajdonképpen nincs okuk panaszra, a település viszonylag jól gazdálkodik, ezért a havi bérük mellé mindig csurran-cseppen még valami.
Aztán amikor a részletekről kezdtünk beszélgetni, kiderült: nagyon kevés az, ami az átlagos havi 90 ezer forintos bér mellé még becsurog. Ez főként annak függvénye, hogy milyen pályázatokat tudnak benyújtani, s ha nyernek, abból mennyit fordíthatnak saját magukra.
Lehet, hogy az irodában a legújabb faxok, nyomtatók sorakoznak, mert eszközbeszerzésre nyertek, ebből azonban még nem tudnak otthonra húst, tejet venni.
A pluszpénz kiszámíthatatlan és időleges. A minimálbérnek megfelelő fizetésért azonban ma egy átlagos falusi népművelő legalább két ember munkáját végzi: ha kell, önéletrajzírásban segít az álláskeresőknek, másoknak számlabefizetéseket intéz. Elvárják tőlük, hogy naprakészek legyenek a legújabb jogszabályok terén, vagy ha nincsenek képben, akkor szervezzenek szakmai fórumokat falugazdásszal, kamarai előadókkal. A programok többsége este vagy hétvégén zajlik, így ők a legértékesebb időt nem tudják a családdal tölteni, hiába csúsztathatják le később ezeket az órákat. Egy másik bükkaljai községben, Fedémesen közmunkás-mindenes látja el a könyvtári feladatokat is. Ő az, aki egy személyben takarítja a hivatalt, eboltásra írja össze a kutyákat, heti háromszor pedig a könyvtárban veszi vissza a kikölcsönzött példányokat – nagyjából havi hetvenezer forintért.
Bármi is a helyzet a számokkal, a szakszervezetet vezető Papp Katalin szerint az biztos, hogy „vannak felsőfokon végzett, főállásban lévő kollégáink, akik munka mellett kukáznak, vannak, akik itthon takarítanak, vannak, akik átjárva Ausztriába vagy elhagyva hazájukat már főállásban bébiszitterek külföldön. A szegénység miatt a humán tőke kiáramlik az országból”.
Az összeállítást készítették: Doros Judit, Kácsor Zsolt, Ungár Tamás és Vári György