Oldalak 1

Oldalak 3

Oldalak 2

Kapcsoló tábla

Fontos

Oldalak 2

2025. július 14., hétfő

Szecsődi Tibor írása a Bárdiakhoz, 2025.07.14

 Szecsődi Tibor települési képviselő írása a Bárdiakhoz, 2025.07.14

Tibor Szecsődi

Július 14., 9:41 Bárdiak csoport

Kedves Bárdudvarnoki lakosok!

Képviselői jelenlétem kezd igazi értelmet nyerni számomra. Egyre jobban látom a szerepem a Bárdudvarnoki politikai életben. De félek, ezt nem mindenki mondhatja el magáról.

Polgármester úr most önhöz szólok. Már a közös kampány elején megkértem önt arra, hogy ne szidja az elődjét, mert nem vet jó fényt önre, és alapjába véve sincs hozzá sok joga, miután önnek még most is csekély a tudása a Bárdudvarnoki közösségi életről, mert kis túlzással csak ez a terület szorult némi korrigálásra, hála elődjének aki utólag, számomra is érthetően remek munkát végzett mint polgármester. A választási kampány alatt rengeteg embernek ígért ami sajnálatos módon nem valósult meg, és véleményem szerint szintén felesleges volt.

De a nagyobbik, ebből származó probléma az emberi kapcsolatok romlása, rontása.

Ön a kampányát egy adott csapattal kezdte, értsük ezt most tőlem teljesen függetlenül. Szeretném megkérdezni öntől, hogy
hol van az a csapat, és
miért váltotta le azt?

Én azt gondoltam, hogy az ön érdeke a mindenkivel való jó kapcsolat ápolása, hogy ön majd megpróbálja össze hozni azt a véleményem szerint különböző szokásokkal és akár eltérő gondolkodással rendelkező embereket akik egy faluban élnek, és minden nap elmennek egymás mellett. Viszont ezeknek az embereknek nagy részében van valami csodálatra méltó közös, és az az, hogy empatikusak, jóindulatúak, jószándékuak, emberségesek, van bennük együttérzés, szolidaritás, barátság és testvériség, csak sajnos az időben egy kicsit el csúsztak egymás mellett, vagy nem kaptak megfelelő mennyiségű es minőségű figyelmet valahol és valamikor amit még nem értek, viszont
az már tisztán világos, hogy ön nem akarja közelebb hozni őket egymáshoz, aminek még keresem a miértjét.

Polgármester úr önnek véleményem szerint a mindenkivel való jó kapcsolat megteremtése lenne a legfontosabb első lépés ahhoz, hogy méltó módon tudjon beilleszkedni a Bárdudvarnoki emberek közösségébe.
Volt egy ember akivel önnek a megjelenése előtt igen nagy fenntartásai voltak, emlékszik mit mondtam akkor arról az emberről? Had segítsek picit. Azt mondtam, hogy maga még senkit nem ismer, és,hogy ne hagyja magát befolyásolni mert az ön kapcsolata mindenkivel tiszta lapon indul, ráadásnak az az ember egy jó szívű ember, akit maga akkor még nem ismert. Volt amikor már el fogadtam amit mondott mert hajthatatlannak tűnt, és úgy voltam vele, ha tapasztalatot gyűjt majd érezni fogja, hogy kit hogyan kezeljen de sajnos tévedtem.
Most az az ember az ön egyik barátja!

Településünk elrendezése is megosztja az embereket. Számos területen történt vélemény kutatásomat ön nem használja és nem segítségnek fogja fel.
Szeretném megkérdezni, hogy
mitől fél?
Fél attól, hogy ha valami jó történik, ami nem az ön nevéhez fűződik
akkor az az ön személyére lekicsinyítő hatást gyakorol?
Esetleg a pozícióját félti?
De miért?
Önt úgy választották meg, hogy azt sem tudták kicsoda is ön valójában.

Bíztunk!

Ön számtalanszor takarózik azzal, hogy majd megkérdezi a jegyző urat.
Kérem engedje meg, hogy emlékeztessem arra, hogy
a jegyző úr szerepe az az, hogy a törvény medrében tartsa a dolgokat
és nem pedig az, hogy a dolgokkal kapcsolatosan történő beszélgetés ön általi véleményezését és az ön személyes véleményét a szájába adja.

Már ott ül a polgármesteri székben. Vége a választásoknak, arra kérem nyugodjon meg és váltson stratégiát mert attól félek, hogy már most sokkal kevesebb a szimpatizáns ön körül mint pár hónappal ezelőtt volt.
Sok alkalommal próbáltam már önnek segítséget nyújtani eddig sikertelenül, abban bízom, hogy ez a poszt picit nagyobb segítséget nyújt.

Önnek fontos a Facebookos posztok alatti visszajelzés. Megnyugtatom, hogy itt kevés lesz.
És tudja miért?
Mert vannak azok az emberek akikből kigyomlálták a megnyilvánulás szabadságát, a tenni akarást, amit úgy gondolom szintén nekünk kellene beindítani és vissza adni az embereknek. Vannak itt azok az egyszerű gondolkodók akik amúgy tudnának tenni de már úgy vannak vele, hogy inkább csak a saját dolgukkal foglalkoznak.

De én a falu lakossága megsegítésének érdekében tettem le eskümet, nekem az ő dolgaikkal is foglalkoznom kell.
Van olyan ember, aki az önnek legfontosabb időszakban ott volt maga mellett, ön pedig most csúnyán arcon köpte,
és van olyan akit akkor köpködött és most az arcát puszilgatja.

Polgármester úr arra kérem, hogy merítsen a tények halmazából,
és ne kergessen bele egy újabb posztba ahol megnevezek embereket,
és ahol konkrétan az ön személyét degradálom a különböző és érthetetlen hibákkal,
amit nem csak, hogy egy polgármester, de még egy hétköznapi ember sem véthet,
mert azok a hibák az empátia hiányából adódnak.

Hiszem azt, hogy mindenki hibázhat és azt is, hogy mindenkinek jár egy újabb esély. Kérem vegye figyelembe, hogy én ön mellett voltam és vagyok, és szívből bízom benne, hogy még jó vezető válhat önből!


Az írást a szerkesztő tagolta, egyéb szempontból nem javította. A Szerk. 


Hozzászólások:

Richárd Horváth

Teljes mértékben egyetértek. Ez a vélemény nem támadás, hanem egy jogos, őszinte és tisztességes visszajelzés, amit komolyan kell venni. Aki felelős pozícióban van, annak tudnia kell kritikát méltósággal fogadni, főleg, ha az ilyen higgadtan és építő szándékkal van megfogalmazva. Itt az idő a valódi párbeszédre és a változtatásra még nem késő jó irányba fordítani a dolgokat.

Ezt én így gondolom.

🙂

Emilia Biro

A megnyilvánulási szabadsággal egyetértek,ja és még sok mindennel !

Bence Körmendi

Minden jót kívánok !Tamás Ferencz

Vanessza Pongrácz

Van, aki végre kimondta, amit mások csak suttogni mernek. Köszönöm, hogy megtetted – mintha a saját gondolataimat öntötted volna szavakba. Az igazság néha csendben ül a sarokban, máskor meg feláll és szól, akár kényelmetlen is. Aki érti, érti… aki meg nem, talán még nem mert tükörbe nézni. Nem kell mindig hangosnak lenni ahhoz, hogy betalálj – az egyenesség úgyis utat tör magának.🙏🏼

Varga Ernő

Nem könnyű vezetni egy falut ! És nem lehet mindig mindenki kedvére tenni . És ez a testületben is így van ! Sokszor el kel fogadni a többség akaratát még akkor is ha azzal nem értünk egyet !

De úgy gondolom hogy az elmúlt hónapokban sok eredményt hoztatok és ezt nem lehet elvitatni. Miért nem ezen az úton haladtok ? Ez a többségnek a falunak jó.

Ahogy sportban megtaláltátok a közös utat úgy a munkába is meg kel találni ! Kompromisszumot kel tudni köt ! Néha az embernek magával is. Ez visz előre !

  • 2 n.
  •  
  • Válasz
  • Módosítva

Bekk Lajos

Varga Ernő Teljesen igazadvan

Az űrlap teteje

 

Az űrlap alja

Zoltán Juhász

Ilyen a politika kampány után kenyér és a cirkusz nem is kicsi most most jönnek a bizonyítás évei de hát magyarok vagyunk választás után ki tartót be eddig is valamit remélem Bárdudvarnokon ez nem így lesz és jó polgármestere lesz a falunak sajnos több a kátyú mint aszfalt és pénz és egy polgármestere rengeteg szavazó jutott úgyhogy ígérni is sokat kellett de hát ez minden választáskor így van

  • 2 n.
  •  
  • Válasz
  • Módosítva

Bekk Lajos

Nincs más dolgod szégyenhetedmagad

Walter Ress

Bekk Lajos Senkinek sem kell szégyellnie magát; ez a szólásszabadságról szól. Udvariasan fejezte ki a véleményét.

Az űrlap teteje

Az űrlap alja

Bekk Lajos

TE nagyon elvagy varázsolva sóha

nem szidta az elődjét

TE ahólélsz azokkal

a gondok FÓGLALKÓZÁL

Illés-Kovács Adrienn

Bekk Lajos dehát itt él Ő is 🙂



2025. június 9., hétfő

Civil Ciklus-program 2025-2029 felhívás

 Civil Ciklus-program 2025-2029

a Térségi Együttműködés Rendszere – Szabad T.É.R.

„Közösség és Örökség 

Javaslat és vitairat Bárdudvarnok lakosságának

a település működtetésével és fejlesztésével kapcsolatban

Közös gondolkodásra és közös cselekvésre hívom a lakótársakat! A cél, hogy Bárdudvarnok község ügyeiben a lehető legszélesebb egyetértés alakuljon ki. Javaslom, akinek van véleménye, javaslata, tegye meg, vessen fel új témákat, szempontokat!

2025. Pünkösdhétfő, a Zselic Lelkének kiáradása

A 2024. évi önkormányzati választás egy éves évfordulóján

Javaslat és vitairat Bárdudvarnok lakosságának
a település működtetésével és fejlesztésével kapcsolatban

Civil Ciklus-program 2025-2029

a Térségi Együttműködés Rendszere – Szabad T.É.R.

Közösség és Örökség

Közösség-építő célok az önkormányzati működés homlokterében.

„Emberség – közösség”. Bárdudvarnok örökségének védelme: társadalmi, természeti, történeti, szellemi, tárgyi értékek. Közösségi, művelődési, egészségügyi, környezetvédelmi célok elsődlegessége a döntési szempontok között. A közmunka és a fölösleges beruházás alapú társadalom (2010-2024) helyett, a közös élményeket megélő, összetartó helyi társadalom elérése a cél. Új társadalmi szerződés. Bárdudvarnoki identitást a lakosság határozza meg, ne a hatalom.
„Szép, Jó, Okos Bárdudvarnok”.

Az Önkormányzatiság eszméjének rehabilitációja. Az önkormányzat szerepének újragondolása – mire való, mik a lakossági elvárások vele szemben. Az Önkormányzat, a Képviselő-testület, a Települési képviselő és a Polgármester szerepének és a lakókhoz való viszonyának újragondolása – 20 + 14 év után.

A 2010-2024 közötti időszakhoz való viszony kialakítása. Mi volt jó, mi nem? Tanulságok levonása közmegegyezéssel.

Az Önkormányzat és a Polgármester a háttérben biztosítja a falu organikus működési és fejlődési feltételeit. Az önkormányzat nem politizál, nem ideologizál, nem vállalkozik, csak segíti a lakókat, a vállalkozásokat, a társadalmi szervezeteket, a helyi kezdeményezéseket.
Lehetőségek és szabadságok teremtésén, bővítésén dolgozik az Önkormányzat.

Alapvető, kötelező önkormányzati feladatokra összpontosítani:

Út, víz, energia, hulladék, hírközlési, egyéb infrastruktúra gondozása, fejlesztése. Intézmények működtetése, katasztrófa védelem, stb.,
Szennyvíz megoldásra tervek. Hol, milyet?
Beruházások megvalósításának ütemezése közmegegyezéssel, nyilvános döntési folyamatban. Mit, hol, mikor?

Az Önkormányzat szabályozási lehetőségeivel élve a közösségi együttélésben bátran vállalja a konfliktusokat, az össz-közösségi célok figyelembevételével.

Átlátható működés. Folyamatos, érdemi tájékoztatás.

A Részvételi Demokrácia (Népuralom) erősítése a nem működő Képviseleti „demokrácia” helyett. Kirekesztés helyett a lakosság bevonása, tettre készségének bátorítása. Döntéselőkészítésbe a Nép és szakértők bevonása.

Önkormányzati kötelező és vállalt feladatok átadása – ahol csak lehet - helyi lakosoknak, civil szervezeteknek, vállalkozásoknak. Az összetartozást és a helyi gazdaságot szolgálva sok ember megélhetését biztosíthatja. Az önkormányzat a forrást az állami normatívákból és a Bárdudvarnokiak által befizetett adókból biztosíthatja.

Szociális Szövetkezet: szolgálja az eredeti szociális célokat,
az önkormányzati kft a közösségi célokat.

Együttműködések kiépítése helyben és a környező falvakkal. Bárdudvarnok mikro-térségbeli szerepének erősítése együttműködések generálásával.

Településindex javítása.

 

Gazdasági filozófia alapja: a Nem-növekedés. Kevés építés, meglévő létesítmények hasznosítása –, minél kevesebb építkezés, minél kisebb környezetterhelés, ökológiai lábnyom. A Bárdudvarnoki embereket közvetlenül fejlesztések elsőbbsége. Pl.: járda.

Szociális, szolidaritási juttatások bővítése a költségvetésben. Az önkormányzat fizikai dolgozóinak anyagi megbecsülése.

Közösségi költségvetési alap létrehozása, amiről kizárólag a lakosság dönt – egy demokratikus folyamatban.

Képzések indítása ingyenesen: idegen nyelv, informatika, környezetvédelem, stb.,

 

A közösségi tulajdonú, különleges természeti környezet az itt élők ingyenes jólétét szolgálja, és ne kevesek és / vagy nem bárdiak szórakozását, gazdagodását.

Önkormányzati hivatali épület közösségi célú funkció váltása, vagy eladása. A Mester Center Rendszer fölösleges beruházásainak korrekciójaként. Szerény, szolgáló önkormányzat.

Hivatal összehúzódása a jelentőségéhez igazodva és elköltözése: Faluházba, Fábos-házba.

Bárd utca 120., Fábos-ház megvétele. Ideiglenes használat: hivatali épület, szociális lakás, ifi klub, egyéb. Hosszabb távon bontás: közlekedési, valamint közösségi zöld terület kialakítása. Fontos területrendezési lehetőség, hosszútávú célok biztosítására.

Faluház befejezése. Szintek közötti zárás.

Petörke vendéglő újraélesztése.

Petörke fejlesztés 200 M Ft elköltésének újragondolása az új társadalmi és környezeti szempontok szerint, az elmaradt társadalmi egyezetetés pótlása után. Újabb fölösleges, haszontalan, tájidegen és környezetterhelő beruházások megelőzésére.

 

A Döntéshozók népképviseleti testületének megújítása 2026. október 1-jén, ahová kettő szakaszban javasolt eljutni.
1. Közmegegyezésen alapuló rövid- és hosszú távú önkormányzati célok és módszerek meghatározása egy hosszabb, széles társadalmi egyeztetési folyamatban.
2. A célok megvalósítására alkalmas emberek kiválasztása egy hosszabb, széles társadalmi egyeztetési folyamatban.

 

Tartalmi és formai javaslatokat, véleményeket hozzászólásban, vagy e-mail-ben várok. Szívesen látom azokat, akik szeretnének a Civil Ciklusprogram munkacsoportban tevékenykedni, javaslatokat feldolgozni, kerekasztalt szervezni vagy bármilyen apróbb, vagy nagyobb szerepet vállalni:
Tervezzük a Közéleti Kerekasztal megszervezését július közepéig.
Andor István, +36(20)313-48-13,
bardudvarnok.info@gmail.com

 










2025. június 1., vasárnap

Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság létrehozása 2025.05.28

 A Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról:

 

"Lakossági kezdeményezés megfontolása után" Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2025. május 28. (szerda) 18:00 órakor megtartott Képviselő-testületi ülésen döntött a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet módosításáról,
majd a Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról.

A 2. napirendi pontban a testület az SzMSz módosítással megszüntette a 2016-ban, az önkormányzati törvény szerint – tehát nem a jogalkotó eredeti szándéka szerint - létrehozott, és a 2024. október 9-i alakuló ülésen újraalakított Értéktár és Kulturális Bizottságot.

3. napirendi pontban a testület a hungarikum törvény szerint – tehát a jogalkotó eredeti szándéka szerint - döntött a Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság létrehozásáról 2025. július 1-i hatállyal.

 


ELŐTERJESZTÉS

Lakossági kezdeményezés megfontolása után javaslat a képviselő-testület felé, hogy a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény és a magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) Korm. rendelet szabályai szerint hozza létre a települési értéktár bizottságot. Az öntevékeny közösségek tevékenységének, valamint a szakmai felkészültség és elhivatottság, mint szellemi tőke egész települést szolgáló kiaknázása érdekében.

A bizottság működését a hivatkozott jogszabályok alakítják, a képviselő-testületnek a tagok nevezésén kívül az évi egyszeri beszámoló kérése, jóváhagyása, valamint a bizottsági javaslatok véleményezése lesz a feladata.

Nem titkolt cél az is, hogy a jelenleg Települési Értéktárban szereplő dolgokat a bizottság felülvizsgálja, a megalapozó dokumentációkat rendszerezze, szükség esetén kiegészítse, új javaslatokat fogadjon be, dolgozzon ki.

Határozati javaslat:

Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2025. július 1. nappal létrehozza a

Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottságot, tagjainak .. . . személyeket választja.

A képviselő-testület a Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzatát az előterjesztett tartaommal elfogadja.

A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a tagokat a döntésről értesítse.

Határidő: 2025. július l .

Felelős: polgármester

TERVEZET

BÁRDUDVARNOKI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR BIZOTTSÁG SZERVEZETI És MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA

Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) Korm. rendelet 4. (1) bekezdése alapján a

Bárdudvarnoki Települési Ertéktár Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzatát (a továbbiakban: SZMSZ) a következők szerint állapítja meg: 1.

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. A bizottság hivatalos megnevezése: Bárdudvarnoki Települési Ertéktár Bizottság

2. A bizottság rövidített neve: BáTÉB

3.  A bizottság székhelye: 7477 Bárdudvarnok, Bárd lakótelep 92.

4.  A bizottság létszáma•

5.  A bizottság tagj ainak névsorát az SZMSZ 1. melléklete tartalmazza.

11.

A BIZOTTSÁG FELADAT- És HATÁSKÖRE

A bizottság feladat- és hatáskörét a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény, valamint a magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) Korm. rendelet tartalmazza.

111.

A BIZOTTSÁG ÖSSZETÉTELE

1.               A bizottság tagjait a képviselő-testület választja határozatlan időre. A bizottság a tagjai közül elnököt, majd az elnök javaslatára határozatlan időre elnökhelyettest választ.

2.               A tag megbízatása megszűnik:

a)               visszahívással,

b)              lemondással,

c)               ha a bizottsági tag annak az ülésnek az időpontjától számítva, amelyről első ízben távol maradt, egy éven át nem vesz részt a bizottság ülésén,

d)              a bizottsági tag halálával.

3.               A tagot a képviselő-testület, indokolás nélkül bármikor visszahívhatja, és helyére új tagot választhat. Amennyiben az elnök kerül visszahívásra, akkor a következő ülést az elnökhelyettes hívja össze és vezeti az elnök megválasztásáig. Az elnök személyére bármely tag javaslatot tehet.

4.               A bizottság tagja az elnökhöz címzett és eljuttatott írásbeli nyilatkozattal tisztségéről lemondhat. A bizottsági tag megbízatása az írásbeli nyilatkozat átvételének napján szűnik meg. Ebben az esetben a lemondástól számított 60 napon belül a képviselő-testület új tagot köteles választani.

5.               A bizottsági tagok kötelesek a bizottság munkájában legjobb tudásuk, szakértelmük alapján aktívan részt venni.

6.               A bizottság tagjai tiszteletdíjban nem részesülnek.

7.               A bizottság elnöke:

a)               Szükség szerint, a vonatkozó jogszabályi határidők figyelembevételével, továbbá a bizottság tagjai kétharmadának írásos kezdeményezésére összehívja a bizottság üléseit.

b)              Levezeti a bizottság üléseit a külön pontban meghatározottak szerint, összegzi a szavazás alapján kialakított véleményeket és javaslatokat.

c)               Képviseli a bizottság álláspontját a különböző szakmai fórumokon, nyilatkozik a bizottságot érintő kérdésekben.

d)              Gondoskodik a bizottsági ülésről szóló jegyzőkönyv elkészítéséről, aláírja azt.

A BIZOTTSÁG MŰKÖDÉSE, ÜLÉSÉNEK ÖSSZEHÍVÁSA

I . A bizottság a tevékenységét a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény, valamint a magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) Korm. rendelet, és az e szabályzatban foglaltak szerint végzi.

2.               A bizottság üléseit szükség szerint, de legalább évente kétszer tartja.

3.               A bizottság évente beszámol tevékenységéről Bárdudvarnok Községi Önkormányzat Képviselő-testületének.

4.               A bizottság ülését az elnök hívja össze. A bizottság ülésére az írásbeli meghívót és az előterjesztéseket úgy kell megküldeni, hogy azokat a bizottság tagjai és az ülésre meghívottak az ülést megelőző 3. napon elektronikus úton megkaphassák. Indokolt esetben a bizottság telefonon is összehívható.

5.               A bizottság ülésének időpontjáról, napirendjéről a bizottság elnöke a település lakosságát a www.bardudvarnok.hu honlapon keresztül tájékoztathatja.

6.               A napirendi témák előterjesztésének általános formája az írásbeli előterjesztés, de kivételes esetben a napirend szóban is előterjeszthető.

7.               A bizottság elnökét akadályoztatása esetén az elnökhelyettes helyettesíti.

A BIZOTTSÁG ÜLÉSEI

l . A bizottság határozatképességéhez a megválasztott bizottsági tagok több mint a felének a jelenléte szükséges. A határozatképességet a bizottság elnöke állapítja meg.

2. Az ülés megnyitása, a határozatképesség megállapítása után az elnök az írásbeli meghívóban kiküldöttek szerint javaslatot tesz a napirendre, melyet a bizottságnak egyszerű többséggel kell elfogadni.

3. A meghívó szerinti napirendi pont kiegészítésére, napirendi pont tárgyalásának elhalasztására, napirendről történő levételére az előterjesztő, vagy bármely tag javaslatot tehet.

Az indítvány elfogadásáról a bizottság egyszerű többséggel határoz.

4.               A bizottság elnöke napirendi pontonként megnyitja, vezeti, összefoglalja és lezárja a vitát.

5.               A bizottság elnöke a napirendi pontonként szavazásra bocsátja a határozati javaslatokat.

6.               A tanácskozás rendjének fenntartása érdekében a bizottság elnöke figyelmeztetheti azt a hozzászólót, aki eltér a tárgyalt témától. Eredménytelen figyelmeztetés esetén megvonja tőle a szót, valamint rendre utasíthatja a bizottsági ülésnek azt a résztvevőjét, aki a bizottsághoz méltatlan, a testület munkáját zavaró magatartást tanúsít.

7.               A bizottság ülése nyilvános.

8.               A bizottság ülésén döntési jogosultsággal a bizottság tagjai, tanácskozási jogosultsággal a nemzeti érték települési értéktárba való felvétele iránti kezdeményezést benyújtó személy vehet részt.

9.               A bizottság bármely tagjának kezdeményezésére a bizottság jelen szabályzat II. fejezetében meghatározott feladatainak ellátása során zárt ülésen jár el.

VI.

A BIZOTTSÁG DÖNTÉSHOZATALA

1.               Helyi értékké nyilvánításra a bizóttság elnökéhez címezve, írásban bárki javaslatot tehet, amelyet indokolni, szükség és lehetőség szerint dokumentálni köteles. A javaslattétel tartalmára és formájára vonatkozóan a 324/2020. (VII. 1. ) Kormányrendelet az irányadó.

2.               A beérkezett javaslatot a bizottság vizsgálja meg, a javaslattevőt szükség szerint hiánypótlásra szólítja fel. Amennyiben a javaslattevő a hiánypótlásnak a megállapított határidőig nem tesz eleget, a bizottság érdemi tárgyalás nélkül az indítványt elutasítja. Az elutasítás nem akadálya annak, hogy a javaslattevő az értéktárba történő felvételt ismételten indítványozza.

3.               A bizottság döntéseit, állásfoglalásait, javaslatait, véleményét és észrevételeit határozat formájában hozza.

4.               A bizottság tagja döntéshozatalkor igennel vagy nemmel szavazhat, illetve tartózkodhat a szavazástól.

5.               A bizottság a határozatait nyílt szavazással (kézfelemeléssel), egyszerű többséggel hozza. Azonos szavazat esetén az elnök szavazata dönt.

6.               A határozatokat külön-külön, a naptári év elejétől kezdődően folyamatos sorszámmal és évszámmal kell ellátni, feltüntetve a döntéshozatal hónapját, napját és a BáTÉBH (Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság Határozat) betűjelzést.

7.               A bizottság nyilvántartást vezet a beérkezett, de értéktárba felvételre nem kerülő javaslatokról.

8.               A javaslat települési értéktárba történő felvételéről -a képviselő-testület véleményének figyelembevételével- a bizottság a javaslat benyújtását követő 120 napon belül dönt, és arról a javaslattevőt írásban értesíti.

VII.

NYILVÁNTARTÁS És KÖZZÉTÉTEL

1. A Bizottság által az értéktárba felvett értékek adatait a 324/2020. (VII. 1.) Korm. Rendeletben írt tartalommal — szakterületenként kategóriák szerint elkülönítve — kell nyilvántartásba venni. 2. A bizottság a települési értéktárba felvett és nyilvántartott nemzeti érték adatait a

www.bardudvarnok.hu honlapon a döntést követő 8 napon belül közzéteszi.

3. A települési értéktárba felvett nemzeti érték adatait az értéktárba történő felvételt követő 8 napon meg kell küldeni a Somogy Vármegyei Értéktár Bizottságnak.

VIII.

A BIZOTTSÁG JEGYZÓKÖNYVE

I . A bizottsági ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell:

a)   az ülés időpontját és helyét,

b)   a jelenlévők nevét,

c)   a tárgyalt napirendi pontokat,

d)   a tanácskozás lényegét,

e)   a hozott határozatokat,

f)    a szavazás számszerű eredményét,

g)   az ülés bezárásának időpontját

h)   bizottság elnökének aláírását

i)    a jegyzőkönyv hitelesítő aláírását.

2. A jegyzőkönyv mellékletét képezi:

a)   meghívó

b)   a tárgyalt írásbeli előterjesztés,

c)   az írásban benyújtott kiegészítés,

d)   a jelenléti ív.

3. A bizottság működésének szervezési, adminisztrációs feltételeit a Szennai Közös Önkormányzati Hivatal biztosítja.

A BIZOTTSÁGI TAGOK JOGAI És KÖTELEZETTSÉGEI

1.               A bizottsági tagok kötelesek a bizottság munkájában a legjobb tudásuk, szakértelmük alapján aktívan részt venni, a bizottság üléséről való távolmaradást előre jelezni.

2.               A bizottság tagjai tiszteletdíjban nem részesülnek, de a feladatuk ellátásával összefüggő költségek megtérítésére jogosultak.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

1.               A bizottság működésének pénzügyi, tárgyi és technikai feltételeit Bárdudvarnok Község Önkormányzata biztosítja, adminisztrációs, szervezési és háttérfeladatait a Simonfai Közös Önkormányzati Hivatal mindenkori jegyzője által kijelölt köztisztviselő látja el.

2.               A bizottság évente, november 30. napjáig beszámol tevékenységéről a képviselő-testületnek.

3.               Ez a Szabályzat 2025. július 1. napján lép hatályba.

ZÁRADÉK

A Szervezeti és Működési Szabályzatot Bárdudvarnok Község Önkormányzata Képviselőtestülete a /2025.(V.28.) számú határozatával fogadta el.

Bárdudvarnok, 2025. május 28.

Ferencz Tamás Nándor polgármester

1. melléklet

A Bárdudvarnoki Települési Értéktár Bizottság tagjai: